Rzadkie włosy

Sprawdzone sposoby na leczenie przerzedzania się włosów

Dyskomfort związany ze swędzeniem skóry głowy i znaczącym wypadaniem włosów, zwłaszcza podczas codziennego czesania czy mycia, może sygnalizować poważne osłabienie mieszków włosowych oraz potencjalny rozwój choroby, niekoniecznie dermatologicznej. Aby skutecznie rozprawić się z tym problemem, niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki i skorzystanie z indywidualnie dopasowanej kuracji. Serdecznie zapraszamy do umówienia się na wizytę w KAMSKIN w Warszawie, gdzie znajdziesz profesjonalne metody zwalczania wypadania włosów!

Przyczyny utraty włosów

Przy nadmiernym wypadaniu włosów, choroby dermatologiczne oraz ogólnoustrojowe stanowią pierwsze pole poszukiwań źródła problemu. Jednak główne czynniki wpływające na przerzedzenie się włosów to uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Wypadanie włosów w okresie ciąży i po nim to naturalna konsekwencja zmian poziomu hormonów płciowych u kobiet. Ponadto, niezdrowy styl życia, obejmujący chroniczne przemęczenie, stres, nieodpowiednią dietę, a także zaniedbania w pielęgnacji włosów, mogą prowadzić do problemów z utratą włosów.

Wypadanie włosów po przebytych infekcjach, zwłaszcza po zainfekowaniu się COVID-19, obserwuje się również u około 25% osób, które przeszły chorobę. Jest to jeden z objawów tzw. długiego COVID-19, manifestujący się zazwyczaj 2–4 miesiące po przebyciu infekcji, niezależnie od jej nasilenia.

Androgenowe wypadanie włosów a telogenowe wypadanie włosów:

Utrata gęstości włosów po COVID-19 to klasyczne wypadanie włosów na tle telogenowym. Jest to związane m.in. z długotrwałym osłabieniem organizmu, wysoką gorączką oraz przyjmowaniem pewnych leków. Faza telogenu to jedna z trzech faz życia włosa, określana jako faza spoczynkowa. W tym okresie stare cebulki utrzymują się jeszcze w mieszku włosowym, ale wkrótce zostaną zastąpione nowymi. Przy nadmiernym wypadaniu włosów, faza wzrostu ulega skróceniu, a liczba włosów telogenowych wzrasta. Mieszki włosowe nie są wtedy uszkodzone ani objęte stanem zapalnym, co oznacza, że odpowiednia pielęgnacja może przywrócić naturalny cykl życia włosa.

Wypadanie włosów u kobiet zazwyczaj ma podłoże telogenowe, podczas gdy u mężczyzn, w większości przypadków, wynika z przyczyn androgenowych. Androgenozależna forma łysienia prawie zawsze ma podłoże genetyczne. Towarzyszy jej lokalna transformacja włosów w meszkowe, charakteryzujące się cienką i krótką łodygą. Faza wzrostu skraca się do zaledwie kilku tygodni, co prowadzi do wzrostu liczby włosów w fazie telogenowej. W rezultacie pojawiają się zakola i łysina na czubku głowy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

W przypadku wypadania włosów często można sięgnąć po domowe metody, ale należy zachować czujność i skonsultować się z lekarzem, gdy te środki nie przynoszą rezultatu. Środki farmakologiczne, takie jak kremy, żele czy leki dostępne bez recepty, zawierające minoksydyl, finasteryd i kortykosteroidy, mogą okazać się pomocne. Istnieje również wiele innych skutecznych preparatów na wypadanie włosów, takich jak szampony, odżywki, wcierki, a także suplementy diety. Te produkty koncentrują się głównie na poprawie mikrokrążenia skóry głowy, dostarczeniu odżywienia i uzupełnieniu niedoborów. Mogą zawierać składniki takie jak keratyna, arginina, cysteina, kofeina, krzem, cynk, potas, siarka, fosfor, mangan, jod, selen, kwas foliowy, białko i witaminy z grupy B. Preparaty ziołowe z lukrecją, kozieradką, żeń-szeniem, rozmarynem oraz naturalnymi olejkami i ekstraktami także mogą być pomocne. Maseczki domowe, np. z jajka, oliwy z oliwek i miodu, również mogą przyczynić się do poprawy kondycji włosów.

Terapie i zabiegi

W przypadku braku rezultatów stosowania naturalnych metod, kosmetolog może zalecić specjalistyczne terapie i zabiegi. Wybór metod zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zdiagnozowanych przyczyn wypadania włosów. Jedną z efektywnych metod jest zabieg autologiczny, w którym osocze bogatopłytkowe, pozyskane z krwi pacjenta, jest wstrzykiwane techniką mezoterapii igłowej w skórę głowy. Ta technika pozwala na regenerację, odbudowę i wzmocnienie struktury włosów poprzez dostarczenie substancji czynnych do głębokich warstw skóry. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu stymulują uśpione mieszki włosowe do produkcji nowych, lepiej odżywionych włosów.