Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe – czym są i jak działają?

Stymulatory tkankowe stanowią obecnie najbardziej innowacyjne preparaty w dziedzinie medycyny estetycznej, regeneracyjnej i przeciwstarzeniowej. Ich działanie wynika z aktywacji procesów regeneracyjnych i metabolicznych na poziomie komórkowym, dodatkowo dochodzi do pobudzenia wzrostu włókien kolagenu i elastyny, czyli odbudowy skóry poprzez wprowadzenie substancji aktywnej. 

Po podaniu stymulatora do skóry właściwej uruchamiane są procesy produkcji kolagenu, elastyny oraz poprawy struktury macierzy pozakomórkowej. Co więcej, zauważalne jest zwiększenie dotlenienia, odżywienia oraz poprawa mikrokrążenia w tkankach. 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów biostymulujących, jednak w klinice KAMSKIN znajdziecie tylko te z certyfikacją medyczną, ponieważ bezpieczeństwo to dla nas podstawa. W naszej klinice bogata oferta stymulatorów pozwala na odpowiednie dopasowanie substancji aktywnych do problemu Pacjenta, co pozwala na stworzenie unikalnego protokołu zabiegowego.

Stymulatory tkankowe to zdecydowanie najnowocześniejsze i zarazem skuteczne preparaty iniekcyjne w dziedzinie terapiach anti-aging i profilaktyce opóźniania procesów starzenia się skóry. Są one stworzone do pobudzenia produkcji kolagenu w tkankach, co prowadzi do zagęszczenia, ujędrnienia, regeneracji, nawilżenia i liftingu skóry. To naturalne podejście do odmładzania, wykorzystujące naturalne procesy naprawcze i regeneracyjne skóry.

Jakie składniki aktywne w stymulatorach tkankowych są najbardziej popularne?

Produkty do stymulacji skóry, różnią się składnikami aktywnymi. Najczęściej wybierane substancje z uwagi na ich skuteczność to:

  • Polinukleotydy (np. Nucleofill)
    Posiadają zdolność do przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, co skutkuje natychmiastowym podniesieniem nawilżenia tkankowego i stymulacją fibroblastów do syntezy kolagenu. 
  • Kwas hialuronowy (np. Profhilo)
    Wykorzystuje się w nowoczesnych formułach stymulatorów tkankowych w celu głębokiego nawilżenia, natychmiastowej poprawy napięcia i nadania lekkiej naturalnej elastyczności.
  • Aminokwasy (np. Sunekos)
    Pobudzają fibroblasty i regenerują kolagen w skórze. Pozwalają na optymalne utrzymanie zwartej i gęstej struktury – wewnętrzne rusztowanie skóry.

Jakie efekty dają stymulatory tkankowe?

Stymulatory, nazywane również biostymulatorami intensywnie nawilżają skórę. Preparaty  poprawiają owal twarzy, dając naturalny efekt liftingu. Rozjaśniają skórę, redukują zmarszczki i minimalizują braki objętościowe w dolnej okolicy oka. Poprzez wykorzystanie biostymulatorów można odbudować ubytki po szybkiej utracie wagi, hialuronidazie a nawet urazach mechanicznych. Stymulatory tkankowe stanowią doskonałe uzupełnienie terapii, w których niezbędna jest produkcja kolagenu w trakcie gojenia się skóry. Poszczególne stymulatory wykazują również właściwości antyoksydacyjne, eliminując wolne rodniki i hamując fotostarzenie, jednocześnie zagęszczając i liftingując strukturę skóry.

Podsumowując, stymulatory pozwalają na działanie przeciwdziałające starzeniu się skóry, które obejmuje:

  • Natychmiastowe nawilżenie.
  • Profilaktykę przeciwstarzeniową.
  • Naturalny lifting i wolumetryzację skóry.
  • Zagęszczenie skóry od wewnątrz poprzez rewitalizację kolagenu.
  • Poprawę jędrności i elastyczności skóry.
  • Wygładzenie zmarszczek i linii.
  • Nadanie skórze zdrowego, promiennego kolorytu.
  • Osiągnięcie naturalnego efektu młodszej, zdrowej skóry.

Jakie obszary mogą być poddane zabiegowi stymulatorów tkankowych?

Najczęściej obszary poddawane zabiegowi stymulatorem tkankowym to okolica oka, twarz, szyja, podbródek, dekolt oraz ciało i dłonie. Istnieją dedykowane preparaty do poszczególnych problemów oraz obszarów, przykładowo te przeznaczone do obszaru oka, są idealnym rozwiązaniem w rozjaśnieniu, zagęszczaniu i odbudowie delikatnej skóry wokół oczu.

Jak przygotować się do zabiegu z wykorzystaniem symulatorów tkankowych?

Podawanie stymulatorów tkankowych to procedury niewymagające specjalnych przygotowań. Dodatkowo, nie istnieje okres rekonwalescencji po ich przeprowadzeniu. Przed zabiegiem zaleca się spożycie większej ilości wody, ze względu na to, że kwas hialuronowy i polinukleotydy, często wykorzystywane jako substancje aktywne w stymulatorach, posiadają zdolność do wiązania dużej ilości wody. Odpowiednie nawilżenie przed i po zabiegu przyczynia się do efektywnego nawilżenia skóry oraz trwałego utrzymania jej nawilżenia. W dniu zabiegu iniekcyjnego należy unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew. Zabieg ten nie wymaga okresu rekonwalescencji.


Odmładzające zabiegi z wykorzystaniem tropokolagenu

Czynniki wewnętrzne obejmują zmiany hormonalne, takie jak menopauza, która prowadzi do zmniejszenia poziomu estrogenów, powodując tym samym, że skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Innymi czynnikami są działanie wolnych rodników, znane jako stres oksydacyjny, oraz uwarunkowania genetyczne.

Do czynników zewnętrznych należą m.in. promieniowanie UV, które odpowiada za około 80% fotostarzenia się skóry, promieniowanie podczerwone oraz palenie papierosów. Mechanizmy starzenia się skóry ze względu na czynniki chronologiczne i fotouszkodzenie są podobne.

Z wiekiem i w wyniku fotouszkodzenia włókna kolagenowe w skórze ulegają fragmentacji i dezorganizacji. Jedną z przyczyn tego procesu jest zakłócenie interakcji między fibroblastami a macierzą zewnątrzkomórkową. Wraz ze starzeniem się skóry, zarówno z powodu czynników chronologicznych, jak i fotouszkodzenia, zmniejsza się liczba fibroblastów oraz ich tempo podziałów, co prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu.

Synteza kolagenu jest procesem złożonym. Pierwsze dwa etapy zachodzą wewnątrz komórki, a następnie cząsteczki prokolagenu trafiają do macierzy zewnątrzkomórkowej, gdzie osiągają dojrzałość i przyjmują swoją ostateczną formę. Większość kolagenu znajduje się w skórze właściwej, gdzie fibroblasty są odpowiedzialne za jego syntezę i rozkład. Zachowanie właściwej równowagi między syntezą a degradacją kolagenu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej.

Utrata kolagenu to proces postępujący wraz z wiekiem. Aby zahamować i odwrócić ten proces, konieczne jest oddziaływanie na czynniki zewnętrzne, takie jak stymulacja poprzez mikrouszkodzenia, np. za pomocą nakłuć igłą lub lasera, lub wprowadzenie substancji stymulujących fibroblasty do intensywnej pracy.

Kolejnym krokiem jest bezpośrednie wprowadzenie kolagenu pod skórę za pomocą iniekcji. Kolagen wbudowuje się bezpośrednio w miejsca, gdzie występuje jego niedobór. Skóra odzyskuje jędrność i elastyczność, a następnie zachodzi jej regeneracja, prowadząca do odmłodzenia.

Efekty zabiegów z wykorzystaniem tropokolagenu Guna

  • Poprawa jędrności skóry
  • Redukcja zmarszczek
  • Redukcja blizn i rozstępów

Procedura polega na wprowadzeniu preparatu Guna pod skórę za pomocą iniekcji. Zabieg jest wykonywany po znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest bezbolesny.

Zalety zabiegów z wykorzystaniem tropokolagenu Guna

  • Bezpieczeństwo i skuteczność terapii
  • Brak wielu przeciwwskazań
  • Bezbolesność zabiegu dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego
  • Brak wpływu zabiegu na wygląd pacjentki poza gabinetem
  • Zabieg nie jest ograniczony przez sezon, można go wykonywać nawet latem
  • Szybkie efekty widoczne po 3-5 zabiegach
  • Brak reakcji alergicznych i działań niepożądanych
  • Przystępna cena zabiegów

Wskazania do zabiegu z wykorzystanie tropokolagenu Guna

Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem tropokolagenu Guna

  • Nowotwory
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Stany zapalne skóry, w tym opryszczka i trądzik
  • Ciąża i karmienie piersią

Cześć, jestem Kamila i jestem dyplomowanym kosmetologiem!

Stymulatory tkankowe – najczęściej zadawane pytania

Czym są stymulatory tkankowe i jak wpływają na skórę?

Stymulatory tkankowe to nowoczesne preparaty, które po wprowadzeniu do głębszych warstw skóry pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Zawierają substancje stosowane w medycynie od wielu lat, co świadczy o ich bezpieczeństwie i skuteczności. W składzie stymulatorów znajdują się m.in. kwas hialuronowy i polinukleotydy, naturalnie występujące w organizmach, co sprawia, że są dobrze tolerowane i wiążą się z niskim ryzykiem powikłań. Jakie efekty można uzyskać dzięki zastosowaniu stymulatorów tkankowych?

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych i czy jest bolesny?

Po aplikacji stymulatory tkankowe wywołują kontrolowaną reakcję zapalną, która stymuluje odbudowę tkanki, zwiększa jej objętość i jędrność. Efektem jest widoczne wygładzenie bruzd, redukcja zmarszczek, wyrównanie kolorytu, a skóra staje się bardziej sprężysta i nawilżona, odzyskując naturalny blask i młodzieńczy wygląd. Dzięki swojej zdolności do głębokiej odnowy biostymulatory zyskały uznanie zarówno wśród specjalistów medycyny estetycznej, jak i pacjentów.

Ile zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych jest potrzebnych do osiągnięcia optymalnych rezultatów?

Ostateczny efekt biostymulacji zależy nie tylko od działania preparatu, ale przede wszystkim od zdolności organizmu do regeneracji i odnowy. Proces ten przebiega stopniowo, ponieważ wymaga czasu. Poprawę stanu skóry można zauważyć już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania maksymalnych i długotrwałych rezultatów warto przeprowadzać biostymulację w seriach. Stężenie substancji aktywnych w preparatach jest tak dobrane, aby zapewnić optymalne efekty przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych. Zbyt duża ilość preparatu lub zbyt krótkie odstępy między zabiegami mogą zwiększyć ryzyko skutków ubocznych, które niekoniecznie przyczynią się do poprawy jakości skóry, co jest naszym priorytetem.

Chociaż biostymulacja może odwrócić oznaki starzenia, nie jest w stanie całkowicie zatrzymać tego naturalnego procesu, dlatego warto regularnie powtarzać zabiegi, aby jak najlepiej przeciwdziałać upływowi czasu.

Stymulatory tkankowe to produkty wielozadaniowe, odpowiednie zarówno dla osób, które zauważyły pierwsze oznaki starzenia, jak i dla tych, które chcą opóźnić ten proces. Mogą być idealnym rozwiązaniem typu „first treatment” dla osób w wieku 20–30 lat, które świadomie dbają o swoją skórę. Dobór odpowiedniego preparatu zależy od kondycji skóry i oczekiwanych rezultatów. Najlepsze efekty osiągniemy, oddając się w ręce zaufanego specjalisty medycyny estetycznej, który indywidualnie dobierze odpowiednią terapię do potrzeb naszej skóry.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych?

Stymulatory tkankowe, dzięki swojemu wieloczynnikowemu działaniu, są odpowiednie dla niemal wszystkich osób, niezależnie od wieku i rodzaju skóry, pomagając w różnorodnych problemach skórnych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, takie jak: ciąża i karmienie piersią, czynna opryszczka oraz inne wirusowe, bakteryjne i grzybicze infekcje skóry w miejscu iniekcji, choroby autoimmunologiczne, w tym aktywny RZS i toczeń rumieniowaty, czynna choroba nowotworowa, uczulenie na składniki preparatu oraz niewyrównana cukrzyca.

Czy istnieją skutki uboczne związane z zabiegiem z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych?

Dzięki zastosowaniu substancji biokompatybilnych z naszymi organizmami, zabiegi z użyciem biostymulatorów charakteryzują się niską inwazyjnością i minimalnym ryzykiem działań niepożądanych. Niemniej jednak, jak po każdej procedurze medycznej, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Najczęściej zgłaszanymi objawami są tkliwość, uczucie ciepła, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu iniekcji, które można złagodzić zimnymi okładami. Zwykle ustępują one w ciągu kilku do kilkudziesięciu godzin.

W miejscu podania preparatu mogą pojawić się również niewielkie zgrubienia, które znikają samoistnie po kilku dniach i nie stanowią powodu do niepokoju.

Aby zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji, kluczowe jest prawidłowe dobranie i przeprowadzenie zabiegu, dlatego warto udać się do doświadczonego specjalisty. W Klinice Projekt Skóra zabiegi z biostymulatorami są wykonywane wyłącznie przez lekarzy dermatologów, specjalistów medycyny estetycznej.

Wyślij wiadomość

Na wszystkie wiadomości staramy się odpowiadać w ciągu 24 godzin.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.